Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

3 participanți

In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  scarface Vin Noi 26, 2010 1:20 pm

Silimarina este un remediu naturist facut din planta cu numele latin de Carduus marianus.
Multi oameni folosesc aceste pastile ca sa-si protejeze ficatul. Aceste pastile sunt insa destul de scumpe
si in plus mai contin si conservanti si adausuri.
O alternativa mai ieftina si mai eficienta si practic cu acelasi efect este remediul homeopat
Carduus marianus CH3 sau CH5 care se gaseste la farmacii homeopate la pretul de 6 lei pt. 90 de granule.
Se suge cate o granula sub limba. Pt. a economisi granulele . cantitatea nu conteaza in homeopatie caci este medicina energetica - se poate face cu acelasi efect si asa remediul :
1 granula se dizolva in 50-100 ml de apa, se bate paharul pe fund ferm cu palma de 3-5 ori ca sa se zguduie (dinamizeze) apa
si se bea o gura. O gura reprezinta o doza. Daca se doresc 3 doze pe zi se beau deci 3 guri. La cel tarziu 2 zile se schimba apa si inainte de administrare se mai zguduie cate odata paharul prin lovire. (zguduirea activeaza remediul)

Remediile homeopate sunt mult mai eficiente decat cele in doze materiale caci ele actioneaza energetic si mai concetrat si nu mai contin multe toxine si substante neimportante din plante. Caci in orice planta vindecatoare exista si multe substante nocive sau mai putin folositoare. Unele dispar la uscare sau atunci cand se face tinctura, altele raman.
Prin diluarea homeopata se scapa de aceste substante nefolositoare pastrand doar esenta plantei.
Bineinteles ca acest remediu se poate prepara si cu metoda cu eticheta si hartia descrisa aici pe forum.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mar Iun 14, 2011 1:45 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Re: Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  caress Mar Iun 14, 2011 4:51 am

Carduus marianus CH3 sau CH5 este eficace si in tratarea steatozei hepatice ?

caress

Mesaje : 6
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Re: Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  scarface Mar Iun 14, 2011 1:46 pm

Cine stie...poate da, daca este in mare un remediu de ficat.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Re: Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  caress Mar Iun 14, 2011 10:02 pm

Multumesc pentru raspuns Very Happy

caress

Mesaje : 6
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty ce doza

Mesaj  alexiaiuli Mier Apr 03, 2013 3:36 am

Buna,Carduus marianus CH3 sau CH5, cate doze se face remediul?
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Re: Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  scarface Mier Apr 03, 2013 5:56 am

Pt. ce si pt. cine ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Re: Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  alexiaiuli Vin Apr 05, 2013 6:11 am

Pentru mine si pentru ficatul meu obosit dupa tratamentul pentru pleurezie.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Re: Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  scarface Vin Apr 05, 2013 6:27 am

ce fel de tratament ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Re: Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  alexiaiuli Vin Apr 05, 2013 6:47 am

iti trimit pm
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei Empty Re: Silimarina - o alternativa mai ieftina si mai eficienta in locul ei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum