Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Slabitul cu pastile care contin crom - atentie !

2 participanți

In jos

Slabitul cu pastile care contin crom - atentie ! Empty Slabitul cu pastile care contin crom - atentie !

Mesaj  scarface Vin Noi 12, 2010 2:22 am

Circula prin internet si mass-media informatia ca pastilele cu crom duc la slabit. Multi oameni cad
in plasa aceasta. Nu exista nici un studiu care sa arate acest lucru si sa explice cum
se produce acest lucru. Bineinteles ca cei care fabrica aceste pastile au avut grija prin reclama sa faca lumea sa creada ca slabitul cu aceste pastile este ceva sanatos si natural, din cauza ca "ar lipsi cromul din organism."

Cert este ca cromul din aceste pastile nu poate fi asimilat de celule caci este anorganic si in general este eliminat pe cat se poate. Ca urmare a acestui fapt in aceste pastile se foloseste intr-o combinatie de crom si anume picolinat de crom, care forteata celula sa il absoarba caci i se schimba proprietatile. Astfel cromul ajunge in celule, desi organismul nu-l doreste.

Tot atat de cert este faptul ca cromul este un metal toxic si cancerigen si TOATE combinatiile de crom
sunt toxice sau extrem de toxice .
Este binecunoscut faptul ca cromul este cancerigen si duce la mutatii DNA. In apa potabila este destul crom, chiar prea mult, cele mai multe vopsele si lacuri contin crom.
Suntem deja intoxicati cu crom, de o lipsa nu se poate vorbi.

Daca cineva insa doreste sa dea bani ca sa se otraveasca cu crom inghitind aceste pastile, nu are decat.

Este firesc ca la o intoxicatie cu substante cancerigene si care distrug celulele sa apara un efect de slabire.
Insa acesta nu este o slabire naturala ci o slabire ca urmare a unei imbolnaviri sau a luptei corpului la daunele
aduse de remedii.

Scarface

Wikipedia:
Water insoluble chromium(III) compounds and chromium metal are not considered a health hazard, while the toxicity and carcinogenic properties of chromium(VI) have been known for a long time.[50]

Because of the specific transport mechanisms, only limited amounts of chromium(III) enter the cells. Several in vitro studies indicated that high concentrations of chromium(III) in the cell can lead to DNA damage.[51] Acute oral toxicity ranges between 1500 and 3300 µg/kg.[52] The proposed beneficial effects of chromium(III) and the use as dietary supplements yielded some controversial results, but recent reviews suggest that moderate uptake of chromium(III) through dietary supplements poses no risk.[51]

The acute oral toxicity for chromium(VI) ranges between 50 and 150 µg/kg.[52] In the body, chromium(VI) is reduced by several mechanisms to chromium(III) already in the blood before it enters the cells. The chromium(III) is excreted from the body, whereas the chromate ion is transferred into the cell by a transport mechanism, by which also sulfate and phosphate ions enter the cell. The acute toxicity of chromium(VI) is due to its strong oxidational properties. After it reaches the blood stream, it damages the kidneys, the liver and blood cells through oxidation reactions. Hemolysis, renal and liver failure are the results of these damages. Aggressive dialysis can improve the situation.[53]

The carcinogenity of chromate dust is known for a long time, and in 1890 the first publication described the elevated cancer risk of workers in a chromate dye company.[54][55] Three mechanisms have been proposed to describe the genotoxicity of chromium(VI). The first mechanism includes highly reactive hydroxyl radicals and other reactive radicals which are by products of the reduction of chromium(VI) to chromium(III). The second process includes the direct binding of chromium(V), produced by reduction in the cell, and chromium(IV) compounds to the DNA. The last mechanism attributed the genotoxicity to the binding to the DNA of the end product of the chromium(III) reduction.[56]

Chromium salts (chromates) are also the cause of allergic reactions in some people. Chromates are often used to manufacture, amongst other things, leather products, paints, cement, mortar and anti-corrosives. Contact with products containing chromates can lead to allergic contact dermatitis and irritant dermatitis, resulting in ulceration of the skin, sometimes referred to as "chrome ulcers". This condition is often found in workers that have been exposed to strong chromate solutions in electroplating, tanning and chrome-producing manufacturers.[57][58]
[edit]

Environmental issues

As chromium compounds were used in dyes and paints and the tanning of leather, these compounds are often found in soil and groundwater at abandoned industrial sites, now needing environmental cleanup and remediation per the treatment of brownfield land. Primer paint containing hexavalent chromium is still widely used for aerospace and automobile refinishing applications.[59]
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Slabitul cu pastile care contin crom - atentie ! Empty Re: Slabitul cu pastile care contin crom - atentie !

Mesaj  loret72 Dum Noi 14, 2010 9:03 am


Tu spui mereu ca medicamentele alopate nu sunt bune (de acord cu tine) si nici nu duc la asimilarea de catre corp a diferitelor minerale si vitamine . Dar cele naturiste sunt la fel de ineficiente?
Cromul este un mineral indispensabil pentru procesele metabolice ale organismului nostru, avand un rol important in fucntionarea normala o sistemelor si aparatelor corpului uman.
Am citit mai multe despre beneficiile cromului in organism, clar fara el nu ar fi totul ok. Pilulele cu, crom nu sunt neaparat recomandate pentru slabit ci implicit duc la acest efect prin inhibarea poftei de dulce. Deci ne mai existand pofta de dulce , nu vom mai consuma si asa ne putem mentine in limite normale daca arderile sunt mai greoae .
- Pentru diabetici cromul este foarte important, mai ales pentru cei care necesita administrare de insulina (insa si pentru restul). Beneficiile aduse acestor pacienti se datoreaza faptului ca glucoza din sange este transportata in celule prin mecanisme dependente de crom. In felul acesta putem afirma ca rolul cromului in metabolismul glucidelor este deosebit de important, avand influente benefice asupra evolutiei bolii diabetice.

Clar ca cele mai bune minerale si vitamine sunt cele asimilate natural dar pentru cei care au mari dezechilibre si corpul nu ii ajuta pe cale naturala sa dobandeasca aceste minerale ce-i de facut? Si poate nici un homeopat nu poate consulta (stii doar ca la noi nu -i chiar asa floare la ureche in a consulta un homeopat bun) la ce masura ar trebui sa recurga daca nici cea naturista nu-i poate echilibra unele deficite din organism!? Da stiu ai sa spui ca se poate reechilibra printr-un regim alimentar, dar pana sa isi faca efectul regimul alimentar consider ca ar trebui ajutat organismul oarecum cu ceva , un stimulent.......nu stiu spun si eu .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Slabitul cu pastile care contin crom - atentie ! Empty Re: Slabitul cu pastile care contin crom - atentie !

Mesaj  scarface Joi Noi 18, 2010 4:13 am

Daca te folosesti de informatii gresite nu ai cum sa afli adevarul. Este foarte greu sa gasesti adevarul cand tot ce sti este minciuna si logica si cunostintele in aceste domeniu tind catre zero absolut.

"Cromul este un mineral indispensabil pentru procesele metabolice ale organismului nostru, avand un rol important in functionarea normala o sistemelor si aparatelor corpului uman."

Se poate ca cromul sa fie indispensabil, insa numai intr-o cantitate INFIMA si numai sub forma organica din plante sau animale si numai intr-o anumit forma, anumiti ioni.
De indata ce unul din aceste parametrii nu corespund - cantitatea sau tipul de ion - cromul este daunator.
Fierul este si el indispensabil in corp, dar pastilele cu fier date in alopatie sunt toate daunatoare, caci acel fier corpul nu poate sa faca nimic.
Deci cromul nu este crom, fierul nu este fier si calciul nu este calciu decat atunci cand este dat organismului in forma si cantitatea pe care Dzeu a stabilit-o. Toate suplimentele in alopatie sunt contra naturii umane, sunt organice si cantitatile sunt de-a dreptul toxice.
In plus in realitate nu prea exista lipsa de ceva caci organismul stie sa-si face substantele de care are nevoie singur. Isi face magneziu din calciu si invers si aproape orice alta substanta atat vreme cat are altele transformabile. Procesul se numeste transmutare biologica si este necunoscut inca, ca multe alte lucruri esentiale.

Deci "lipsurile" nu sunt lipsuri ci majoritatea problemele sunt urmarea la intoxicatii si surplusuri cu anumite metale si toxine si in plus dereglari metabolice. Daca cineva se intoxic cu mangan spre exemplu isi distruge metabolismul fierului si devine anemic,
medicul vede numai lipsa de fier si crede ca lipseste fierul, de fapt este o intoxicatie cu mangan de care el nici nu stie.
Medicii au fost dresati sa vada numai lipsuri, excesele si intoxicatiile le ignora.

Pe de alta parte lumea crede ca tot este o chestie de lipsa minerale, insa cand exista probleme sufletesti corpul nu are
cum sa functioneze cum trebuie si ii poti da minerale cu gramada, tot degeaba. Mai intai sufletul trebuie sa fie eliberat de probleme si sa duca o viata linistita si atunci se regleaza multe de la sine.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Noi 18, 2010 7:49 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Slabitul cu pastile care contin crom - atentie ! Empty Re: Slabitul cu pastile care contin crom - atentie !

Mesaj  loret72 Joi Noi 18, 2010 7:40 am



si cum ma rog as putea sa fac deosebire intre toate aceste informatii ....care ar fi cele adevarate ?
din toate partile sunt aduse argumente in sustinetea diferitelor teorii. eu nu sunt cercetator iau informatia asa cum e.

in privinta mineralelor am avut o experienta personala , avand in vedere ca de foarte mult timp aveam des caderi de calciu si un deficit de minerale in corp , eram mai tot timpul cu pilulele dupa mine ca, mg,zi....uneori mai faceam si intravenos si tot nu eram pe deplin echilibrata .deci intr-un cuvant nu sunt asa eficiente dupa cum se spune . intradevar am reusit intr-un tarziu sa ma echilibrez pe aseasta latura cu ajutorul mineralelor homeopate ...... primul efect constatat a fost foarte vizibil nu se mai rupeau unghiile si nu se mai exfoliau, fapt pentru care m-am bucurat foarte mult ca nu le puteam avea mari de mai bine de 20ani , apoi au disparut ametelile ,pielea a devenit mai catifelata ......cum si in ce fel a fost posibil nu stiu , probabil a inceput vindecarea sufletului dupa cum spui tu . am inceput sa ma aproprii mai mult de dumnezeu ,as vrea sa cred.

dar eu iti mai puneam o intrebare in legatura cu toate acestea dar naturiste sunt la fel de ineficiente ca si cele alopate? multi vor sa recurga la alta forma de vindecare si poate nu au acces un medic homeopat bun si merg pe partea naturista.
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Slabitul cu pastile care contin crom - atentie ! Empty Re: Slabitul cu pastile care contin crom - atentie !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum