Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu vaccinurilor

3 participanți

In jos

Nu vaccinurilor Empty Nu vaccinurilor

Mesaj  andrei Mar Oct 19, 2010 8:29 am

andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Nu vaccinurilor Empty Re: Nu vaccinurilor

Mesaj  loret72 Mar Oct 19, 2010 9:39 am



ok , poti refuza vaccinarea copilului, dar in momentul in care ii faci un dosar pentru inscrierea in invatamant ,la toate nivelurile se cer si adeverintele cu vaccinuri. ce se intampla daca acestea nu ar fi atasate la dosar ? copilul nu mai este scolarizat ?
aveti copii ? nu i-ati vaccinat?sunt la scoala ? ce s-a intamplat daca nu ati atasat acea adeverinta?
intradevar multe adevaruri ne sunt ascunse cu buna stiinta .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Nu vaccinurilor Empty Re: Nu vaccinurilor

Mesaj  andrei Mar Oct 19, 2010 9:46 am

Vaccinarea nu este obligatorie si poate fi refuzata in baza articolului 13 din Legea nr. 46 din 21 ianuarie 2003 privind drepturile pacientului. Deci nu exista o baza legala conform careia sa iti refuze cineva scolarizarea copilului pe acest motiv. Nu am vaccinat copilul si doctorul de familie a acceptat asta ca fiind un drept al meu, doar a scris ca refuzam vaccinarea in catastif ca sa justifice de ce nu a folosit vaccinul si atat.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Nu vaccinurilor Empty Re: Nu vaccinurilor

Mesaj  loret72 Mar Oct 19, 2010 10:55 am

multumesc pentru informatie , nu stiam ca exista o astfel de lege .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Nu vaccinurilor Empty am o prietena

Mesaj  corinaandra Mar Oct 19, 2010 11:22 pm

care este de varsta cu mine, deci 25 ani, a trecut prin liceu, facultate, master, cu fisa medicala asa cum este fara niciun fel de problema- ea s-a vaccinat in clasa 1, si a primit un vaccin stricat sau ma rog, nu stiu cauza, ideea este ca se umpluse de bube toata, si a declarat atunci ca e alergica si nu a mai facut absolut niciun vaccin niciodata. si nu a avut probleme la nicio forma de invatamant, le spunea ca e alergica si gata. deci se poate, nu stiam ca exista si legi care te apara, dar e romania, orice e posibil

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Nu vaccinurilor Empty Re: Nu vaccinurilor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum