Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

noni-ati folosit?

+5
alexiaiuli
loret72
scarface
corinaandra
ana75
9 participanți

In jos

noni-ati folosit? Empty noni-ati folosit?

Mesaj  ana75 Mar Sept 21, 2010 4:02 am

Ce parere aveti despre siropul noni?Daca l-ati folosit ,de la ce firma si ce rezulate ati obtinut?

ana75

Mesaje : 6
Data de inscriere : 01/07/2010

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty si eu as vrea sa stiu

Mesaj  corinaandra Mar Sept 21, 2010 4:50 am

chiar intrebarea asta am vrut sa o pun aseara, ptr ca m-am plimbat printr-un plafar si am vazut acest noni si eram curioasa ce este, ce face, care este bun, sa nu fie doar o pacaleala etc.

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  scarface Mar Sept 21, 2010 7:48 am

Nu este pacalela, dar nici de el nu aveti nevoie.
Un suc conservat nu mai este "suc" si ceva pur natural caci este mort si enzimele importante dispar.
Mai bine mancati niste struguri, mure, etc, , fructe proaspete si sanatoase decat acel Noni conservat si care sta de cateva luni in sticla. Iar de pret nu mai vorbim.
Orice suc si orice fructa are un efect. Insa asta nu inseamna ca acel efect nu se poate inlocui cu ceva autohton sau poate chiar cu ceva mai ieftin si chiar mai bun. Putini stiu de exemplu ca dudele si gutuile sunt foarte sanatoase si nu le mananca nimeni !


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mar Noi 23, 2010 10:57 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  loret72 Mar Sept 21, 2010 8:49 am

ba, eu mananc si dude si gutui am chiar in curte .....si sunt foarte gustoase !
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  alexiaiuli Mar Sept 21, 2010 11:42 pm

Si eu am in curte dar nu ma omor dupa ele.Dudele imi fac gura albastra, mananca bebelina mea si mereu e patata la gura iar gutuile sunt cam inecacioase.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  scarface Mier Sept 22, 2010 12:23 am

Gutuile sunt mai gustoase gatite: compot sau placinta sau coapte.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  scarface Mar Noi 23, 2010 10:59 pm

Si daca mananci struguri si fructe proaspete si sanatoare tot acelasi efect apare, sau poate chiar unul mai bun. Sucul acela e mort dpdv. enzimatic.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Daca ar creste si la noi.....

Mesaj  Terapii_Naturiste Mar Noi 23, 2010 11:15 pm

Daca ar creste si la noi acest fruct,da nu am mai folosii produsele facute din el si poate l-am consuma direct.
Asa ca decat deloc este bine venit si acest sirop facut din acest fruct .

Terapii_Naturiste

Mesaje : 3
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  scarface Mier Noi 24, 2010 5:32 am

Da, dar daca mai faceti reclama plasand linkuri sunt nevoit sa va exclud.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty buna

Mesaj  marius.maria Joi Iul 05, 2012 12:23 am

interesante postarile multumesc pt informatii

marius.maria

Mesaje : 1
Data de inscriere : 05/07/2012

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  scarface Joi Iul 05, 2012 4:22 am

Pe fiecare continent si pe fiecare insula separata Dzeu a pus destule plante si fructe folositoare, astfel ca importul celor exotice in vederea vindecarii este absolut
inutila. Dar omul asa crede ca daca e ceva exotic trebuie sa fie mai bun. Varietatea plantelor medicinale din Europa intrece orice alta parte a lumii.
Antioxidantii din fructe au fost pusi de Dzeu ca sa pazeacsa fructul de actiunea de distrugere ca oxigenului. Vitamina C in sange duce la oprirea actiunii benefice a oxigenului.
Cine ia vitamina C sau A sau E in exces, artificiala sau naturala, blocheaza efectul benefic al oxigenului. Teoriile vitaminelor sunt niste aberatii iar cea cu "vitamina" C a fost inventata de un concern chimic elvetian cand au reusit sa produca acest acid in mod artificial.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  CristianPsi Joi Iul 05, 2012 9:37 am

Terapii_Naturiste a scris:

… mai bine de 70% dintre afectiunile si bolile pe care le-ai putea contracta tu sau cei dragi tie in vremurile noastre si in lumea in care traim.

Tratezi

… o boala pe care deja o ai tu, sau o persoana apropiata.

Noni creste Rezistenta Fizica si Psihica a persoanelor active


imi place tertipul cu "tu sau cei dragi tie" Smile exista totusi persoane care dupa atata timp se mai "incarca" cu zise de gen.
iarasi "bolile pe care le-ai putea contracta tu sau cei dragi tie " e o zisa extrem de gresita pt subcons.
totally wrong post my Noni friend Very Happy
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  scarface Sam Sept 15, 2012 10:10 pm

Stiu un caz de neurodermita grava la un sugar vindecata cu suc de Noni de calitate....
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty noni

Mesaj  andr3utza Dum Ian 05, 2014 1:37 pm

Eu mi -am cumparat sirop noni de la Calivita cu 167 RON asta vara recomandat de cineva care se ocupa cu vanzarea de produse de la calivita.
Am folosit siropul pentru: in primul rand pentru dureri de stomac si burta pe urma pentru dureri menstruale si ceva chisturi ovariene micute.
Dar NU mi-a folosit la nimic. Si am mai luat o gramada de naturiste de la acea persoana + sedinte de reflexoterapie dar in zadar. O gramada de bani aruncati.Nu degeaba are ''mosu'' ce are ca nu stie cui sa isi lase averea,casa ,bani , un mercedes nou etc,fratii s-au dus toti,casatorit nu a fost niciodata.Sunt persoane pe care le cunosc si le-au ajutat reflexoterapia,o verisoara a scapat de chisturi ovariene,fiuso a castigat 4 dioptrii , alta persoana a scapat de dureri groaznice de colon. Se pare ca la mine nu si-a facut efectul.
Cand am fost internata in spital am intalnit o persoana de vreo 37 de ani care avea gastrita de 8 ani si nu mai stiu eu ce probleme.Si i-am zis naturiste nu ai folosit nimic.Nimic zice.Eu tot zbor ba pe nasturiste luni de zile ba cate 2 saptamani pe tratament cu medicamente.Nu am ambitie sa ma tin de una 2-3 luni.Am folosit tintura de propolis,suc de aloe vera,argila i plina cutia,Am bitter suedez original facut de o persoana care de tanara s-a imbolnavit de probleme digestive si a zis ca a ajutat-o cat de cat eu rar cand iau si de asta,ulei de catina, suc de cartofi, cam 15 feluri de ceai din plante altele la plic altele la cutie altele is culese de mine etc.
Ce sa mai incerc? Mi-a mai zis cineva ( 3 persoane din familie respectiva s-au vindecat )de un doctor la Cluj (fost chirurg )care se ocupa cu naturiste scumpe cred ca cat de curand o sa i fac o vizita numai produse calivita nu as vrea sa aibe.Chiar daca m-ar ajuta produsele respective nu m-ar ajuta deloc din cauza ca mi-am pierdut increderea in ele.
Mi-am facut endoscopie am scapat, cand am ajuns acasa am citit pe net iar despre procedura si scria ceva ce nu m-ar fi incurajat sa o fac deloc si mi se parea prea exagerat postu'.Cand m-am dus sa imi fac colonoscopie o verisoara sa ma incurajeze a zis ca i mai gretoasa endoscopia si mai neplacuta etc.asa mi-a intrat in cap si din punctul meu de vedere asa si este.
Recent mi-am facut ambele endoscopii la privat sa mai cer o parere dar am facut o prostie ca i-am dus biletele de iesire din spital.O gramada de bani si aici 1000 RON.Si am primit raspuns asa de la cel mai bun medic GASTRO DIN CLUJ : Nu ai nimic. Pai unde i gastrita aia si aia cate aveam eu trecute pe biletele de iesire? Zice : din astea si eu pot scrie.
Pai bine atunci cum se face ca de 1 an si 7 luni traiesc asa numa sa respir si eu in zadar.de ce cand ma pun in pat simt mereu ca imi vine sa vomit si ma doare burta si stomacul la maxim , pentru ca nu am nimic?
Eu intru des la citit pe forum dar de postat nu imi dau cu parerea, dar acuma cand ma vazut ca e vorba de noni nu am ezitat, tema e veche dar eu acuma am vazut  Very Happy .
Daca e prea lung postul si nu se potriveste aici imi cer scuze si se poate sterge. Mi-am facut timp si rabdare sa imi exprim parerea si sa ma mai ''vaiet''.
Sanatate la toti !


andr3utza
andr3utza

Mesaje : 2
Data de inscriere : 04/10/2013

Sus In jos

noni-ati folosit? Empty Re: noni-ati folosit?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum