Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate

4 participanți

In jos

Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate Empty Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate

Mesaj  loret72 Mar Aug 31, 2010 9:07 am

Sibiul invadat de ţânţari

Ce boli transmit cu adevărat insectele

Conducerea spitalului judeţean Sibiu neagă afirmaţiile Uniunii Naţionale a Organizaţiilor Persoanelor Afectate de HIV/SIDA

Judeţele unde există bolnavi sunt: Alba, Sibiu, Dolj, Teleorman, Bucureşti, Galaţi şi Constanţa. Alte două cazuri de infestare cu virusul West Nile sunt în evaluare.

Oficialii de la minister au spus că nu există vreun vaccin de prevenire a îmbolnăvirii, aşa că recomandă populaţiei să poarte haine cu mâneci lungi şi pantaloni lungi, şi pe cât posibil să nu se expună înţepăturilor de ţânţari. De asemenea, specialiştii în sănătate publică mai recomandă oamenilor să aplice substanţe chimice, sub formă de cremă sau spray, care pot îndepărta ţânţarii.



Totodată, oamenii sunt sfătuiţi să monteze plase contra ţânţarilor la geamuri şi uşi sau să folosească substanţe specifice pentru îndepărtarea insectelor. Mai mult, pentru a evita aglomerarea ţânţarilor, este recomandată înlăturarea recipientelor cu apă stătută.

.............................................
daca nu au reusit panicarea populatiei cu gripa porcina ...poate ca reusesc cu asta

http://www.adevarul.ro/locale/sibiu/Tantarul_ucigas_a_facut_doua_victime_in_Romania-_Sibiul_este_in_topul_oraselor_infestate_0_326367981.html
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate Empty Re: Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate

Mesaj  alexiaiuli Mier Sept 01, 2010 7:37 am

Streinu Cercel a declarat intr-un interviu ca o parte a populatiei este deja imunizata dupa epidemia din 1996.Sa fiu sincera nu imi prea aduc aminte de acea epidemie.Dar bine ca nu se apuca astia iar sa vaccineze in masa.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate Empty Re: Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate

Mesaj  scarface Mier Sept 01, 2010 8:36 am

Asta cu tantarul este iara panica pentru fraieri. Au terminat cu porcii ca nu a prea tinut si acum au inceput cu tantarii.
La anu o sa treaca la mustele de casa sau la drosophila.
Pana nu mai raman fraieri nevaccinati cu thiomersal.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate Empty Re: Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate

Mesaj  loret72 Mier Sept 01, 2010 8:39 am

si inca ceva pentru eradicarea tintarilor ,folosesc o substanta chimica care este interzisa cel putin in europa. ......deci alte interese de ordin economic.
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate Empty Bine ca vine frigul

Mesaj  corinaandra Mier Sept 01, 2010 11:21 pm

Ca sa nu mai aiba prostii motive sa zica ca vin tantarii, gandacii sau omizile ucigase... primavara viitoare. Evident daca mai vine iar un val de caldura o sa mai zica ca au inviat si astia cu virusii dar pana atunci om vedea. Bine ca pentru virusul de care vorbesc ei nu exista vaccin din cate am inteles... nu pot sa minta dintr-o data ca au inventat unul, nu?

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate Empty Re: Ţânţarul ucigaş a făcut două victime în România. Sibiul este în topul oraşelor infestate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum